Eylül Ayı Gezi ve Piknik Aktivitemiz

8 Eylül 2017 Cuma günü Saray Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan ve Projemiz atölye çalışmalarına katılan 33 öğrencimizle, “Gezi” faaliyetimiz kapsamında, önce Kahramankazan ilçemizdeki “Satı Kadın” müzesini ziyaret ettik. Kazan köyü muhtarı iken; T.B.M.M. 5. Dönem, ilk kadın milletvekillerimiz arasında yerini almış olan, Satı Kadın’ın (Satı ÇIRPAN, 1880-1956) Kahramankazan Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek müzeye dönüştürülen evi gezimizin ilk durağı oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın köy muhtarlarından ve ilk kadın milletvekillerinden olan Satı Kadın’ın yaşam öyküsü, anıları ve çiftçilikten milletvekilliğine uzanan süreçte yaşadıkları hakkında bir nebze de olsa bilgi edinmek, genç kızlarımız ve bizlerin üzerinde de hem gurur verici hem de yüreklendirici  bir etki yarattı.

İkinci durağımız ise önceden ilgili birimleri ile bağlantı kurup sosyal tesis ve piknik alanını kullanabilmek için izin aldığımız TAI/TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin yine Kahramankazan ilçesinde yer alan sosyal tesisleri/ piknik alanı oldu. Öğrencilerimiz burada yemeklerini yiyip gözalabildiğine yeşil alanda gönüllerince eğlendiler.

Faaliyetimize 33 öğrencimiz, 5 ev annesi, 3 eğitmen ve 4 kişi proje ekibinden olmak üzere toplam 45 kişi katılmıştır.